تبلیغات
ایمنی-بهداشت-محیط زیست - مـقـدمـه
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ایمنی-بهداشت-محیط زیست
 
خوش آمد گویی مارو پذیرا باشید

Health,Safety and Environment in Oil , Gas and Petrochemical Industries
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 21 اسفند 1390 توسط اشکان پیمان نژاد

بدنبال پیشرفت صنعتی و ورود ماشین آلات به عرصه زندگی افراد و پررنگ تر شدن نقش تجهیزات و دستگاهها در فرآیندهای كاری و افزایش تعامل انسانها با اجزای محیط های صنعتی سازمانها ، با چالش های جدید و مستمری در رابطه با موضوعات سلامت، ایمنی و بهداشت مواجه شدند، بطوریكه تنها رعایت قوانین قدیمی موجود برای رهایی سازمانها كافی بنظر نمی رسد، لذا برای نجات واعتلای سازمانها، نیروی انسانی، بقای محیط زیست و جلوگیری از خسارت وارده به تجهیزات و تأسیسات، مدیریت یكپارچه HSE برای خاتمه دادن به تمامی دغدغه های موجود پا به عرصه صنعت نهاد.

سیستم مدیریت HSE یك ابزار مدیریتی برای كنترل و بهبود عملكرد بهداشت، ایمنی و محیط زیست در همه برنامه های توسعه و پروژه های صنعتی یا تشكیلات سازمانی بوده  است، با ایجاد بستر فرهنگی خلاق و نگرشی نو و سیستماتیك در راستای توسعه پایدار و كرامت انسان، بطور یكپارچه و با همگرایی و چیدمان هم افزای نیروهای انسانی و امكانات و تجهیزات و با استفاده از سیستم آموزش كارآمد، ممیزیهای دوره ای، ارزیابی، بهبود مستمر، موجب به حداقل رساندن اثرات نامطلوب صنعت بر محیط و افزایش اثرات مطلوب آن از طریق تأمین ایمنی همه جانبه كلیه كاركنان و همكاران سازمان، تجهیزات و تأسیسات و به صفر رساندن حوادث و آسیب های ناسی از كار از طریق كنترل یا حذف شرایط ناایمن و ارتقاء سطح سلامت افراد از طریق اعمال راهكارهای كنترلی مدیریتی، مهندسی و اجرایی در كلیه سطوح سازمان و همچنین صیانت از محیط زیست به عنوان سرمایه بشریت می گردد.

گسترش مواد و تكنولوژی نوین گرچه رفاه را افزایش می دهد اما به موازات خود مخاطرات جدیدی را نیز پیش روی بشر قرار می دهد كه غلبه بر آن نیازمند احساس مسئولیت همگانی در اجرای برنامه های بهداشت، ایمنی و محیط زیست برای محافظت از جان انسانها، محیط زیست و سرمایه های ملی می باشد. تكرا حوادث مشابه و ضعف در اثربخشی تمهیدات كنترلی مسئولین را برآن داشت تا با تأمل در طرح و برنامه های كنترل حوادث شركتهای نفتی معتبر دنیا به تحقیق پیرامون علل موفقیت هر یك بپردازند. تجارب شركت های نفتی موفق و معتبر در دنیا بیانگر تغییر نگرش واكنشی به نگرش پیشگرانه در برنامه های كنترلی حوادث بوده است. این نگرش آنها را به سمت ایجاد یكپارچگی در مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست سوق داده است.

با چنین رویكردی كه در آن مدیریت ریسك را منوط به بررسی جنبه ها و مخاطرات بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی می دانستند قابلیت شركت ها در مباحث مذكور افزایش یافت و نتایج رضایت بخش و مطلوبی را برای آنها فراهم آورد. در صنعت نفت نیز پس از بررسی عملكرد شركت های موفقی نظیر Shell و Total همچنین نحوه مدیریت برنامه های مرتبط با كنترل حوادث، با این باور كه ایجاد روندی سیستماتیك در وهله اول و توسعه نگرش پیشگیرانه (Proactive) در مرحله بعدی، صنایع ما را به طرح و برنامه های بهبود یافته و اثربخش با به كارگیری ابزارها و تكنولوژی نوین قادر خواهد ساخت به این عرصه وارد گردید.

الگو برداری از نظام مدیریت HSE شركت های نفتی عضو OGP، بومی سازی مطالب با توجه به نوع صنعت و تسهیلات موجود با توجه به اصل همپایانی (Equifinality) صورت پذیرد. اصل همپایانی صراحتاً اعلام می نماید برای سرعت بخشیدن به برنامه ها و ایجاد جهش مؤثر در كارها می توان از تجارب موفق شركت معتبر با عملكرد مشابه استفاده نمود.

 امروزه در صنعت نفت ایران بینش و آمادگی برای مدیریت برنامه های بهداشت، ایمنی و محیط زیست بصورت یكپارچه ایجاد شده است. صنعت نفت بعنوان صنعتی استراتژیك در كشور، همواره در استفاده از معیارها و استانداردهای معتبر جهانی و به روز نمودن نظامهای مدیریتی پیشگام بوده و بر این اساس از حداكثر توان خود برای ایجاد محیط های كاری سالم و توسعه پایدار بهره گیری می نماید. نظام مدیریت یكپارچه بهداشت، ایمنی و محیط زیست در صنعت نفت مسیر دستیابی به اهداف را كه همانا ایجاد محیط های كاری بدون حادثه، بدون آسیب و بدون آلاینده زیست محیطی است، كوتاه می نماید.

HSE   ضمن كاهش هزینه ها و مخاطرات و افزایش ایمنی و فرصتها، امكان ممیزی یكپارچه و مطمئن را نیز فراهم می آورد. بدین ترتیب در كنار هم قرار گرفتن این سه مقوله تحت مدیریت یكپارچه، اثرات سینرژیك و هم افزایی قابل ملاحظه ای بر یكدیگر داشته و نتایج مثبت جمع جبری آن، به مراتب بیشتر از گذشته خواهد بود.

طبقه بندی: مـقـدمـه، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ