تبلیغات
ایمنی-بهداشت-محیط زیست - نگرشی بر ایمنی داربستها و سکوهای کار و نردبانها
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ایمنی-بهداشت-محیط زیست
 
خوش آمد گویی مارو پذیرا باشید

Health,Safety and Environment in Oil , Gas and Petrochemical Industries
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 اسفند 1390 توسط اشکان پیمان نژاد

1- داربستها و سکوهای کار (SCAFFOLDS & PLATFORMS)

الف- کلیه داربستها باید روزی یک مرتبه توسط استفاده کنندگان مورد بازرسی قرار گیرند.

ب- کلیه داربستها و سکوهایی که ارتفاع آنها از (8/1) متر بیشتر است باید به نرده‌های محافظ (نرده بالایی و نرده میانه) مجهز باشد.

ج- برای بالا رفتن از سکوها و داربستها باید نردبان مناسبی روی آنها نصب گردد.

د- قبل از بالا رفتن از داربستها و سکوها برای شروع به کار مطمئن شوید که سکوها و داربستها به اندازه کافی محکم ساخته شده اند و نرده‌های محافظ در اطراف آنها نصب شده است. به اندازه کافی از الوار و شبکه‌های آهنی (جالی) برای پوشاندن سکوی کار استفاده کنید.

هـ- روی سکوها و داربستها بیش از اندازه بار نگذارید.

و- الوارها یا شبکه‌های آهنی را باید کاملاً به طور مسطح روی داربست قرار داده و آنها را با سیم به بدنه داربست محکم ببندید. انتهای جالی‌ها یا الوارها باید یک فوت (سی سانتی متر) از هر طرف داربست بلندتر باشد.

ز- اگر لازم شود روی سکویی که فاقد نرده‌های محافظ است کار کنید از کمربند ایمنی استفاده کنید و انتهای طناب کمربند ایمنی را به نقطه ثابتی از ساختمان محکم ببندید.

2- نردبانها و پله کانها:

الف- نردبانهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند باید بدون عیب باشند. نردبانهای معیوب را برای تعمیر به کارگاه تعمیرات بفرستید.

ب- نردبانها را باید طوری محکم روی زمین قرار داد که پایه‌هایش نلغزد و از جا در نرود.

ج- نردبانها را باید طوری به دیوار تکیه داد که فاصله پایه‌ها تا دیوار برابر یک چهارم طول نردبان باشد.

د- نردبان را نباید جلوی دری که به طرف نردبان باز می‌شود قرار داد مگر این که در قفل باشد. وقتی که نردبانی در مسیر عبور و مرور افراد قرار گرفته است باید یک نفر در پایین نردبان به نگهبانی بایستد.

ه- در پایین آمدن از نردبان همیشه رو به نردبان قرار گیرید و از دو دست استفاده کنید.

و- هنگام استفاده از نردبان از حمل اشیا با دست خودداری کنید. استفاده از هر دو دست برای حفظ شما از خطر سقوط بسیار مهم است.

ز- وقتی که بالای نردبانی کار می‌کنید دقت کنید که همیشه تعادل خود را حفظ کنید مواظب باشید بدن خود را زیاد از امتداد نردبان خارج نکنید.

ح- وقتی که از نردبانهای لولایی دو طرفه استفاده می‌کنید دقت کنید که پایه‌های آن به طور محکم و مطمئنی در روی زمین قرار گرفته و در صورت لزوم خود نردبان به محل ثابتی مهار شده باشد.

3- نرده‌های حفاظتی

الف- برای جلوگیری از افتادن از بلندی و یا افتاد به درون گودالها اطراف کلیه گودالها باید لوله‌های حفاظتی نصب شده یا با الوار و شبکه‌های آهنی (جالی) و غیره روی آنها پوشانده شود قبل از پایان کار و ترک گودالها، نرده‌های حفاظتی یا سرپوش‌ها را باید سر جای خودشان قرار داد.

ب- اگر قسمتی از نرده‌های حفاظتی سکوی کار، به منظور تسهیل در جابجا کردن وسایل، از جای خود برداشته شده است باید بلافاصله بعد از پایان کار دو مرتبه در جای خود نصب گردد.

ح- هر یک از کارکنان که سرپوش دریچه‌های آدم رو (MANHOLES) و یا حوضچه‌هایی را از جای خود بر می‌دارد باید آنها را دو مرتبه سرجای خود قرار دهد و اگر دهانه آنها لازم است باز بماند باید حفاظ مناسبی در اطراف آنها قرار داده شود.

د- موقع کار کردن روی نردبان، سکو، و یا قسمتی از وسایلی که بالای سر جاده، راهرو، و یا مسیر عبور افراد قرار دارد یک تابلو اخطار، که روی آن نوشته شده باشد «افراد در بالا کار می‌کنند» باید در پایین روی جاده قرار داده شود.

هـ- قبل از ترک کردن محل کاری که وضع موجود آن خطرناک است در اطراف آن محل باید نرده‌های حفاظتی و یا تابلو خطر نصب گردد. هنگام شب روی نرده‌ها باید چراغ معمولی و یا چراغ خطر نصب شود.

4- اصول حفاظتی در مورد نردبانهای قابل حمل و نقل:

علاوه بر استفاده از این گونه نردبانها توسط برق کارها،‌ نقاشان، شیشه برها و غیره، افراد خانواده‌ها نیز برای انجام کارهای منزل از این گونه نردبانها استفاده می‌نمایند لذا برای پیشگیری از حوادث ناشی از کاربرد این وسیله، باید نکاتی در ساخت و استفاده از آن رعایت گردد که عبارتند از:

الف- نردبانها باید از مواد خوب و مناسب که قدرت تحمل وزن و فشار وارده بر آنها را دارند ساخته شوند.

ب- تکیه گاه بالا و پایین نردبان باید محکم و قابل اطمینان باشد.

ج- فشار وارده روی هر دو بازوی نردبان باید متناسب و مساوی باشد.

د- نردبانی که یک پایه کم و یا ناقص دارد نباید به کار برده شود.

هـ- نردبانهای چوبی برای بهتر دیده شدن عیوبشان نباید رنگ شوند.

و- نردبانهای مورد استفاده کارکنان باید با توجه به نوع کار آنها ساخته شود.

ز- نردبانها باید در شرایط خوب نگهداری شده و در فواصل معین توسط افراد فنی صلاحیتدار بازرسی شوند.

ح- نردبانهای قابل حمل باید دارای پایه‌هایی باشند که لیز نخورند.

ط- نردبانهای قابل حمل باید با زاویه ای معین (75 درجه نسبت به سطح افق) قرار گیرند.

ی- هر نردبانی که به عنوان وسیله ارتباطی به کار می‌رود باید حداقل یک متر از محلی که شخص می‌خواهد به آن دسترسی پیدا کند بالاتر برسد و یا یکی از میله‌های طرفین باید تا این حد بالا برود تا به عنوان دستگیره بتوان از آن استفاده کرد.

ک- نباید اجازه داد چند نفر با هم بالای نردبان بروند.

ل- نردبانهای قابل حمل را نباید بهم بست.

م- نردبانهای معیوب باید تعمیر و یا تحویل انبار اسقاط شوند.


طبقه بندی: ایمنی داربستها و سکوهای کار و نردبانها، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ