تبلیغات
ایمنی-بهداشت-محیط زیست - مقررات صدور پروانه کار
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ایمنی-بهداشت-محیط زیست
 
خوش آمد گویی مارو پذیرا باشید

Health,Safety and Environment in Oil , Gas and Petrochemical Industries
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1391 توسط اشکان پیمان نژاد

احتیاطات عمومی

- مجوزهای کار فقط برای مدت محدودی اعتبار دارند .

   در کارهای گرم این اعتبار صرفا محدود به یک شیفت است.در کارهای سرد این اعتبار تا یک هفته است .اما مجوزهای کار باید معلق بوده و مجددا در تغییر هر شیفت تائید شوند . دوره تایید می بایست همواره از زمان صدور شروع شود .

 - کلیه مقامات مسئول صدور پروانه کار بایستی علم و اطلاع کافی ازدستورالعملها و روشهای آن داشته و از دستورات آن تبعیت کنند .

·          پس از اینکه محل کار توسط مسئول ناحیه یا مدیر عملیات یا (کارکنان زیر مجموعه دارای صلاحیت ) بازدید شده ودر مورد مقدمات کار تبادل نظر نمودند ، محل کار بایستی طبق دستور ایشان آماده گردد .

·          زمانیکه مسئول انجام کار تقاضای تعداد زیادی پروانه می نماید ( مانند تعمیرات   عمده یا در خلال عملیات پیاده کردن دستگاهها ) می بایست همراه با مسئول ناحیه و رییس عملیات از محل بازرسی نمایند.

·          جهت انجام کارهای مهم ، مانند  تعمیرات اساسی در دستگاههای پالایش و... در صورت امکان مسئول انجام کار، می بایست یک روز قبل از شروع انجام عملیات و قبل از دیگران محل را بازدید کند تا محل دقیق انجام کار را مورد توجه قرار داده و مشکلات کار را بررسی نماید و در مورد شخصی که باید مقدمات کار را فراهم نماید تصمیم بگیرد تا روند ایمن انجام کار طی شود و کار بدون تاخیر صورت پذیرد.

·          هرگز نبایستی یک پروانه عمومی برای سراسر یک واحد یا کارخانه صادر شود .

·          برای هر قطعه یا دستگاه مشخص در کارخانه یا واحد از قبیل لوله ها ، پمپ ها ، مخازن و غیره باید پروانه کار جداگانه صادر شود . در این پروانه جداگانه بایستی مشخصات قطعه و دستگاه ، حدود میزان کار و . . . به تفسیر شرح داده شوند .

·          در هیچ موردی یكنفر  نمی تواند  بعنوان مسئول محوطه و مسئول اجرای كار پروانه را امضاء كند. بعنوان مثال در کارگاههای عملیاتی که مسئول انجام کار مسئول ناحیه نیز می باشد واحتیاج به صدور پروانه کار باشد ، مهندس ارشد تعمیرات می تواند پروانه کار را به عنوان مسئول انجام کار امضاء کند .

·          عدم رعایت قوانین ایمنی باعث لغو پروانه کار می گردد .

·          پس از خاتمه كار ،کلیه پروانه ها بایستی قبل از تحویل كار، به شخص صادر کننده، تسلیم گردند . اهمیت رعایت این موضوع در حد صدور پروانه است. زیرا تنها به این وسیله است كه مسئول صدور پروانه می تواند  اطمینان  حاصل كند كه کلیه كاركنانی  كه در این خصوص به كار گمارده شده اند آنجا را ترك گفته و همچنین می تواند اطمینان حاصل كند كه ابزار  و ادواتی که در حین کار استفاده شده اند و وسایل حفاظتی دستگاه ، در جای خود مستقر شده و محیط از هر جهت برای شروع كار عادی آماده می باشد. و لذا بعد از انجام این مرحله اقدام به تحویل گیری نموده و قسمت مربوط ، به اتمام  كار، در  پروانه كار را ، امضاء می نماید .

 

در صورتیكه كار به صورت پروژه و یا در قالب پیمانهای خدماتی  ولی به پیمانکار واگذار شود  نماینده پیمانکار به عنوان مجری كار پروانه كار را امضاء می نماید.

 

·          طبق بخشنامه  وزارتی در رابطه  با پیمانكاران ، ناظر پیمانکار كه از طرف کارفرما معرفی شده است باید بركار نظارت داشته و پروانه های كار را به عنوان ناظر شرکت امضاء نماید. بنابراین در صورت بروز حادثه نماینده  پیمانکار و ناظر شرکت هر دو در تمام مراحل كار مسئول می باشند.


طبقه بندی: پروانه کار (PERMIT)، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ