تبلیغات
ایمنی-بهداشت-محیط زیست - گاز های گلخانه ای و گرم شدن زمین
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ایمنی-بهداشت-محیط زیست
 
خوش آمد گویی مارو پذیرا باشید

Health,Safety and Environment in Oil , Gas and Petrochemical Industries
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 20 فروردین 1391 توسط مانی فتوت
مصرف انرژی و مصرف انواع سوختهای فسیلی نظیر زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی باعث افزایش شدید گازهایی مانند دی اکسیدکربن در جو شده است. پدیده تغییر آب و هوا یکی از این تبعات است. مصرف انرژی حاصل ازسوختهای فسیلی و تولید بیش از حد گازهای گلخانه ای توازن انرژی زمین را بهم می زنند. 
ادامه روند افزایش میزان تقاضا و مصرف انرژی در چند دهه آینده، تغییر کاربری زمین، گسترش فعالیتهای کشاورزی و دامداری و افزایش ضایعات جامد و مایع پدیدة گلخانه ای را در جو زمین تشدید خواهد کرد. 
مدل های جوی پیش بینی می کنند که تا سال 2100 ، دمای کره زمین از 1 تا 3.5 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت که این مقدار بیش از تغییرات دمایی 10000 سال گذشته خواهدبود
انتشار روز افزون گازهای گلخانه ای، تولید هواویز هها (آئروسل ها)،تغییر در ضریب انعکاس زمین و آلودگی حرارتی، عوامل مختلفی هستند که بر سرعت پدیده تغییر آب و هوا تاثیر میگذارند و در این بین تاثیر و اهمیت گازهای گلخانه ای بسیار بیشتر و شناخته شده تر است.
تابشهای خورشیدی پس از عبور از فضا به زمین و اتمسفر رسیده و قسمت اعظم آن توسط کر ه زمین جذب می شود. کره زمین پس از گرم شدن، امواج گرم را به صورت تابشهای فروسرخ به فضا باز می تاباند. قسمتی از این تابشهای فروسرخ از اتمسفر عبور میکند و قسمتی دیگر توسط گازهای گلخانه ای موجود در اتمسفر جذب و به سطح زمین بازتابانیده میشود. گازهای گلخانه ای موجود در جو زمین، کسری از انرژی خورشیدی رسیده به زمین را در داخل اتمسفر نگه میدارند و دمای زمین در اثر این انرژی در حد مناسبی ثابت باقی می ماند. این عمل گازهای گلخانه ای را اثر گلخانه ای نامید ه اند. لازم به ذکر است که اگر اثر گلخانه ای در اتمسفر زمین وجود نداشت، دمای کره زمین حدود 15.5 درجه سانتیگراد نسبت به حال کمتر میشد و عصر یخبندان دیگری را رقم میزد .همچنین، در صورتی که موجودی گازهای گلخانه ای در داخل اتمسفر، زیادتر از حد متعارف شود، ، موازنه انرژی زمین به هم می خورد و انرژی بیشتری درداخل اتمسفر زمین باقی می ماند. انرژی بیشتر، گرم شدن زمین را به دنبال خواهد داشت.
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ