تبلیغات
ایمنی-بهداشت-محیط زیست - خطرات شیلنگ های خرطومی
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ایمنی-بهداشت-محیط زیست
 
خوش آمد گویی مارو پذیرا باشید

Health,Safety and Environment in Oil , Gas and Petrochemical Industries
 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 19 تیر 1391 توسط مانی فتوت

شیلنگ های خرطومی می توانند عامل خطرناكی در واحدهای فرآیندی محسوب شوند . این شیلنگ ها می بایست بدرستی بازرسی و نگهداری شوند . در اینجا نمونه هایی از حوادث به دلیل خرابی شیلنگ های خرطومی آورده شده است:

در هنگام تخلیه كلر از مخزن حمل و نقل ریلی، شیلنگ مورد استفاده به علت خوردگی دچار نقص شد تحقیقات نشان داد كه جنس مورد استفاده در شیلنگ نامناسب بوده است . هنگام ساخت، به جای استفاده از آلیاژ مناسب و مقاوم در برابر خوردگی از استنلس استیل استفاده شده بود. به علت این حادثه حدود 25 تن كلر در محیط انتشار یافت، 63 نفر تحت مراقبتهای پزشكی قرار گرفتند، صدها نفر مجبور شدند به پناهگاهها بروند و بزرگراه اصلی در محل حادثه بسته شود.

شیلنگی كه جهت تخلیه سیلندرهای گاز سمی و خطرناك فسژن مورد استفاد ه قرار می  گرفت پاره شد .یك نفر در معرض این ماده سمی قرار گرفت كه بعداً در بیمارستان فوت نمود . اگر چه شیلنگ از مواد مخصوصی ساخته شده بود ولی با این حال مهندسین شركت پیشنهاد كرده بودند كه جنس بكار رفته تغییر یابد . بررسیهای بعدی نشان داد كه چسب مورد استفاده بر روی شیلنگی كه فسژن در داخل آن جر یان داشته، به تدریج از داخل به سمت ناحیه مركزی لوله پلاستیكی نفوذ كرده است . همین امر سبب تسریع خوردگی در بخش داخلی و پارگی شیلنگ شده است.

گزارشات بسیار زیادی وجود دارد كه شیلنگ های كثیف و آلوده سبب آلو دگی  تجهیزات فرایندی، محصولات و واكنشهای خطرناك شیمیایی شده اند.

اگر این شیلنگ ها در بین سایر تجهیزات محبوس و تحت فشار قرار گیرن د، فشار داخلی  آنها نیز افزایش خواهد یافت . آزاد كردن آنها در این شرایط سبب عكس العمل ناگهانی شیلنگ شده و باعث خرابی، پارگی و یا تركیدن شیلنگ خواهد شد.

طبقه بندی: حوادث ناشی از کـار، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ