تبلیغات
ایمنی-بهداشت-محیط زیست - محیطهای شغلی که ایمن نیست
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ایمنی-بهداشت-محیط زیست
 
خوش آمد گویی مارو پذیرا باشید

Health,Safety and Environment in Oil , Gas and Petrochemical Industries
 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 مرداد 1391 توسط اشکان پیمان نژاد

بررسی آمارهای موجود در فروردین تا اسفند 88 نشان می‌دهد ازمیان 28 هزار و 383 سند صادره در حوزه غرامت دستمزد ایام بیماری، 10 هزار و 935 سند غرامت دستمزد غیرناشی از کار و دوهزار و 300 سند مربوط به غرامت دستمزد ناشی از کار در 14 شعبه تحت پوشش غرب تهران بزرگ برای پرداخت هزینه‌ های مربوطه بوده است.
 
میزان غرامت دستمزد ایام بیماری براساس آخرین مزد یا حقوق روزانه بیمه ‌شده پیش از وقوع بیماری محاسبه می‌شود که نحوه محاسبه این رقم برای بیمه ‌شدگان متاهل یا آنان که والدین خود را تحت تکفل دارند، بر اساس 4/3 آخرین مزد و حقوق روزانه محاسبه وبرای بیمه‌ شدگان مجرد وغیرمتکفل که به هزینه سازمان تامین‌اجتماعی بستری می‌شوند بر مبنای 2/1 آخرین مزد و حقوق روزانه وی و در غیر این صورت بر مبنای 3/3 آن محاسبه می‌شود.
 
صنعت نفت به عنوان صنعت مادر درایران، از جایگاه ویژه ای در تامین سلامت کارکنان شاغل در این صنعت برخوردار است به طوری که 800 هزارنفر در کشور تحت پوشش خدمات درمانی و بهداشتی صنعت نفت قرار دارند که این تعداد جمعیت شامل شاغلان رسمی و خانواده های آنان، بازنشستگان و 250 هزار نفر از مردم بومی مناطقی است که صنعت نفت در آن مناطق خدمت ارائه می دهد.
 
بررسیها نشان می دهد 20 درصد کارکنان عملیاتی پالایشگاهها دچار کاهش شنوایی ناشی ازآسیبهای شغلی هستند و شایع ترین بیماریهای شغلی در صنعت نفت به ترتیب کاهش شنوایی، اختلالات اسکلتی عضلانی و کمر درد ناشی از کار عنوان شده است.
 
به گفته فاطمه صادقی، مسئول آمار مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت؛ انجام کار در ارتفاع مناسب، در دسترس بودن ابزار کار، کاهش کارهای تکراری و توجه به خستگی بدن حین کار مهمترین راهکارهای مقابله با صدمات اسکلتی و عضلانی هستند.
 
به هر حال، از دیدگاه بهداشت حرفه‌ای عوامل مخاطره‌آمیز مختلفی در محیطهای کاری سلامت جسمی و روانی شاغلین را تهدید می‌کند که انجام کار در ارتفاع مناسب، در دسترس بودن ابزار کار، کاهش کارهای تکراری و توجه به خستگی بدن حین کار راهکارهای مقابله با این مخاطرات هستند.
 
در سال 87 سازمان تامین اجتماعی حدود 517 هزار و 600 مورد پرداخت غرامت داشته که این عدد در نیمه اول سال گذشته بالغ بر 213 هزار و 183 مورد مجموعا ناشی و غیرناشی از کار بوده است که بالا بودن این آمار و ارقام و گزارشهایی که مدیران و مسئولان سایر بخشهای صنعتی از پرداختهای غرامت دستمزد و... می دهند، نشان می دهد که محیطهای کاری به خصوص در مشاغل سخت و زیان آور، چندان ایمن و سلامت نیست.
طبقه بندی: محیطهای شغلی که ایمن نیست، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ