تبلیغات
ایمنی-بهداشت-محیط زیست - محیطهای شغلی که ایمن نیست
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

ایمنی-بهداشت-محیط زیست
 
خوش آمد گویی مارو پذیرا باشید

Health,Safety and Environment in Oil , Gas and Petrochemical Industries
 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 مرداد 1391 توسط اشکان پیمان نژاد


محیطهای شغلی به ویژه کار در معادن، پالایشگاهها، صنایع سنگین و... آن طور که باید و شاید برای شاغلین در این محیطها چندان ایمن و سلامت نیست. به طوری که اغلب کارکنان در چنین محیطهایی با انواع و اقسام تهدیدات سلامتی مواجه اند که لاجرم برخی از آنها را قبل از رسیدن به دوران بازنشستگی مجبور به ترک کار می کند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، ایمنی و سلامت محیطهای کار از اولویت و اهمیت بالایی در توسعه اقتصادی و کاهش هزینه های ناشی از سختی کار برخوردار است. به طوری که اغلب کارفرمایان در کشورهای صنعتی و پیشرفته و حتی در حال توسعه برای اینکه بازده کاری را بالا ببرند، در ابتدا به فکر ایمنی و سلامت شاغلین خود هستند. چون خوب می دانند هزینه هایی که بابت از کارافتادگی و تعطیلی محل کار متوجه آنان است به مراتب بیشتر از آن هزینه ای است که می بایست صرف ایمنی محل کار شود.

طبق آمار سازمان بین المللی کار، سالانه دو میلیون نفر به علت حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند و 270 میلیون نفر دچار آسیب می شوند و بیش از 160 میلیون نفر نیز به علت قرارگرفتن در معرض عوامل زیان آور در محیط کار به بیماری شغلی مبتلا می شوند.

درایران، بهداشت حرفه ای و سلامت شغلی ازجدیدترین و کم سابقه ترین مولفه های بهداشت است و ضریب پوشش و اثر بخشی آن درحوزه های مرتبط به مراتب کمتر ازسایر فعالیتهای بهداشتی است.به طوری که فاطمه صادقی، مسئول برنامه‌های مهندسی عوامل انسانی و ارگونومی و آمار مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت گفته است که 36 درصد شاغلین کشور دارای وضعیت بدنی نامناسب در حین کار هستند و در آینده نزدیک شاغلین بیشتری در معرض ناراحتیهای اسکلتی و عضلانی ناشی از کار قرار می‌گیرند.

بررسیها ومطالعات کارشناسان بهداشت محیط کار درکشور نشان می دهد، پس ازبیماریهای قلبی و عروقی، بیماریها و صدمات مرتبط با کار بیشترین میزان بیماریها را در جامعه به خود اختصاص داده است.

بر پایه مطالعه ملی بار بیماری و عوامل خطرزا در ایران که توسط وزارت بهداشت صورت گرفته است؛ کمردرد، آرتروز، زانو و سایراختلالات اسکلتی، عضلانی ناشی از کار مهمترین بیماریهای کشور پس از بیماریهای قلبی و عروقی شناخته شدند.
 
بیماریهای اسکلتی، عضلانی ناشی از کار در جهان سالانه 20 تا 50 میلیارد دلار به انسانها و مراکز بهداشت و درمانی هزینه تحمیل می‌کنند.
 
بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت،‌ دومین علت شایع غیبت از کار در آمریکا کمردرد و 20 درصد غیبت از کار در آلمان مربوط به صدمات دیسکی گزارش شده است. همچنین این سازمان اعلام کرده که 37 درصد کمردردها از عوامل خطرزای شغلی نشأت می‌گیرد که جایگاه اول را در بین بیماریها و مخاطرات ناشی از کار به خود اختصاص داده است.
 
پرداخت غرامت دستمزد یکی از وظایف قانونی سازمان تامین‌اجتماعی در حمایت از بیمه ‌شدگانی است که در حین کار یا غیر کار تحت درمان قرار می‌گیرند. به طوری که تنها در سال گذشته بیش از 38 هزار بیمه ‌شده تحت‌ پوشش بیمه تامین‌اجتماعی غرب تهران بزرگ غرامت دستمزد دریافت کردند.
طبقه بندی: محیطهای شغلی که ایمن نیست، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ